Buy-to-let: Warszawa czy Wrocław – ceny nowych mieszkań według dzielnic

Warszawa czy Wrocław – gdzie kupić nowe mieszkanie pod wynajem? Zamiast ogólnych średnich porównujemy oba miasta na tym samym wycinku oferty, który inwestorzy kupują najczęściej: kawalerki i mieszkania 2-pokojowe do 45 m² i do 1 mln zł, w domach już oddanych albo z oddaniem do końca 2027 r. Ceny pochodzą z naszego katalogu (stan na październik 2026), stawki najmu – z NBP. Pokazujemy dzielnica po dzielnicy, ile kosztuje takie mieszkanie, ile jest ofert i jaką rentowność brutto daje prosty szacunek. To punkt wyjścia do rachunku, a nie obietnica dochodu.
Najważniejsze informacje
- W zestawieniu „pod wynajem” mamy 1 231 mieszkań w Warszawie i 1 480 we Wrocławiu. Mediana ceny: 659 490 zł w Warszawie i 590 394 zł we Wrocławiu, przy podobnym metrażu (ok. 37,6–37,7 m²).
- Mediana ceny za m² w tym wycinku: 17 400 zł w Warszawie i 15 925 zł we Wrocławiu.
- Średnia stawka najmu według NBP (I kw. 2026): 85,1 zł/m² w Warszawie i 67,5 zł/m² w grupie 6 miast z Wrocławiem. Szacunkowa rentowność brutto: ok. 5,9% w Warszawie i ok. 5,1% we Wrocławiu.
- Najwyższy szacunek w Warszawie dają tańsze dzielnice: Białołęka (ok. 7,0%), Targówek i Ursus (ok. 6,2–6,3%); we Wrocławiu – Fabryczna (ok. 5,7%) i Psie Pole (ok. 5,5%). Najniższy – centra: Śródmieście Warszawy (ok. 3,0%) i Stare Miasto we Wrocławiu (ok. 4,4%).
- Stawka NBP jest jedna dla całego miasta – w centrach realne czynsze za m² są wyższe, na obrzeżach niższe. Szacunek nie uwzględnia wykończenia, pustostanów, kosztów ani podatku.
Jak liczymy – dane i założenia
Ceny: wolne mieszkania od deweloperów w katalogu TM Invest, ceny ofertowe z VAT, stan na październik 2026. Wycinek „pod wynajem” to te same kryteria co na stronach mieszkania pod wynajem w Warszawie i mieszkania pod wynajem we Wrocławiu: 1–2 pokoje, do 45 m², do 1 000 000 zł, dom oddany albo oddanie do końca 2027 r. To zestawienie według parametrów, a nie lista „najlepszych inwestycji”.
Najem: średnia stawka NBP z „Informacji o cenach mieszkań” za I kw. 2026 r. – 85,1 zł/m² miesięcznie w Warszawie i 67,5 zł/m² w grupie sześciu miast (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław), bez czynszu administracyjnego i mediów. NBP nie podaje osobnej stawki dla Wrocławia, więc dla niego to przybliżenie.
Szacunkowa rentowność brutto = stawka NBP × 12 ÷ mediana ceny za m² w danym wycinku. To wskaźnik porównawczy: rzeczywisty czynsz zależy od lokalizacji, standardu, wyposażenia i metrażu. Rachunek netto – z wykończeniem, pustostanem, czynszem administracyjnym i ryczałtem – pokazujemy w artykule rentowność najmu mieszkania.
Warszawa i Wrocław – porównanie w liczbach
| Wskaźnik | Warszawa | Wrocław |
|---|---|---|
| Wszystkie wolne mieszkania w katalogu | 4 010 | 4 304 |
| Mediana ceny za m² – wszystkie mieszkania | 17 500 zł | 15 387 zł |
| Zestawienie „pod wynajem” – liczba mieszkań | 1 231 | 1 480 |
| w tym kawalerki / 2 pokoje | 269 / 962 | 565 / 915 |
| w tym w domach już oddanych | 234 | 158 |
| Mediana ceny / metrażu | 659 490 zł / 37,7 m² | 590 394 zł / 37,6 m² |
| Mediana ceny za m² | 17 400 zł | 15 925 zł |
| Stawka najmu NBP (I kw. 2026) | 85,1 zł/m² | 67,5 zł/m² (6 miast) |
| Szacunkowy czynsz dla mediany metrażu | ok. 3 210 zł/mies. | ok. 2 540 zł/mies. |
| Szacunkowa rentowność brutto | ok. 5,9% | ok. 5,1% |
Wejście jest tańsze we Wrocławiu – mediana jest o ok. 69 tys. zł niższa przy tym samym metrażu. Warszawa ma jednak wyższą średnią stawkę najmu, więc w prostym szacunku brutto wypada lepiej. Na ten wynik trzeba patrzeć ostrożnie: dla Wrocławia używamy średniej sześciu miast, a różnica 0,8 punktu procentowego mieści się w rozrzucie między dzielnicami jednego miasta. Szersze porównanie obu rynków – zarobki, ludność, rynek pracy – znajdziesz w artykule Warszawa czy Wrocław.
Warszawa – ceny mieszkań pod wynajem według dzielnic
| Dzielnica | Mieszkania „pod wynajem” | Mediana ceny | Mediana metrażu | Mediana zł/m² | Najtańsze od | Szac. rentowność brutto |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Białołęka | 289 | 552 492 zł | 38,1 m² | 14 500 | 410 234 zł | ok. 7,0% |
| Targówek | 68 | 630 000 zł | 37,8 m² | 16 231 | 525 512 zł | ok. 6,3% |
| Ursus | 44 | 563 628 zł | 33,8 m² | 16 400 | 437 076 zł | ok. 6,2% |
| Mokotów | 186 | 669 910 zł | 38,9 m² | 17 300 | 442 384 zł | ok. 5,9% |
| Włochy | 72 | 665 426 zł | 38,4 m² | 18 062 | 491 463 zł | ok. 5,7% |
| Ursynów | 146 | 729 046 zł | 38,2 m² | 18 625 | 521 559 zł | ok. 5,5% |
| Praga-Południe | 111 | 731 918 zł | 38,5 m² | 19 018 | 531 168 zł | ok. 5,4% |
| Praga-Północ | 52 | 779 024 zł | 39,1 m² | 20 200 | 497 943 zł | ok. 5,1% |
| Bielany | 78 | 786 406 zł | 39,0 m² | 20 300 | 658 500 zł | ok. 5,0% |
| Wola | 51 | 896 098 zł | 30,4 m² | 26 799 | 537 897 zł | ok. 3,8% |
| Śródmieście | 32 | 910 684 zł | 26,8 m² | 33 700 | 799 832 zł | ok. 3,0% |
W Warszawie rozrzut jest duży: od ok. 7% brutto na Białołęce do ok. 3% w Śródmieściu. Tańsze dzielnice dają wyższy szacunek, ale stawka NBP jest średnia dla całego miasta – w Śródmieściu i na Woli realne czynsze za m² są wyższe, a na Białołęce niższe, więc w praktyce różnica jest mniejsza niż w tabeli. Centrum i okolice metra dają łatwiejszy najem i lepszą płynność przy sprzedaży, peryferia – niższy próg wejścia. Rembertowa nie ma w tabeli, bo wszystkie 86 takich mieszkań to jedna inwestycja; w Wawrze, na Bemowie i w Wilanowie jest ich mniej niż 20. Opis dzielnic pod kątem najemców: mieszkanie pod wynajem w Warszawie, stacje metra: nowe mieszkania blisko metra.
Wrocław – ceny mieszkań pod wynajem według dzielnic
| Dzielnica | Mieszkania „pod wynajem” | Mediana ceny | Mediana metrażu | Mediana zł/m² | Najtańsze od | Szac. rentowność brutto |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fabryczna | 578 | 543 762 zł | 37,8 m² | 14 099 | 378 731 zł | ok. 5,7% |
| Psie Pole | 123 | 603 876 zł | 40,8 m² | 14 800 | 429 300 zł | ok. 5,5% |
| Krzyki | 356 | 592 149 zł | 39,0 m² | 15 584 | 439 247 zł | ok. 5,2% |
| Śródmieście | 39 | 682 243 zł | 38,4 m² | 17 727 | 472 164 zł | ok. 4,6% |
| Stare Miasto | 384 | 649 000 zł | 35,0 m² | 18 590 | 428 000 zł | ok. 4,4% |
We Wrocławiu różnice między dzielnicami są mniejsze niż w Warszawie: od ok. 4,4% na Starym Mieście do ok. 5,7% na Fabrycznej. Fabryczna i Krzyki mają też największy wybór – razem ponad 900 mieszkań w tym wycinku. Stare Miasto to bliskość uczelni i centrum, czyli najem studentom i młodym pracownikom, ale też wyższa cena za m². Charakter dzielnic i najemców omawiamy w artykule mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu.
Kawalerka czy 2 pokoje – w Warszawie i we Wrocławiu
| Typ mieszkania | Liczba | Mediana ceny | Mediana metrażu | Mediana zł/m² | Najtańsze od | Szac. czynsz NBP | Szac. brutto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warszawa – kawalerka | 269 | 712 272 zł | 29,5 m² | 21 150 | 392 230 zł | ok. 2 510 zł | ok. 4,2% |
| Warszawa – 2 pokoje | 962 | 653 621 zł | 38,7 m² | 16 900 | 436 908 zł | ok. 3 290 zł | ok. 6,0% |
| Wrocław – kawalerka | 565 | 597 505 zł | 34,1 m² | 16 818 | 378 731 zł | ok. 2 300 zł | ok. 4,6% |
| Wrocław – 2 pokoje | 915 | 584 980 zł | 39,5 m² | 14 500 | 460 804 zł | ok. 2 670 zł | ok. 5,5% |
Zaskoczenie dla wielu kupujących: w naszej ofercie kawalerka w Warszawie ma wyższą medianę ceny niż mieszkanie 2-pokojowe. Powód to lokalizacja – nowe kawalerki powstają głównie w centrum i przy metrze (Śródmieście, Wola), a mieszkania 2-pokojowe do 45 m² – w całym mieście. Kawalerki zwykle wynajmuje się drożej za m², niż zakłada średnia NBP, więc szacunek brutto dla nich jest zaniżony. Szczegółowe porównanie zwrotu i ryzyka: kawalerka czy 2 pokoje pod wynajem, a wszystkie kawalerki z ofertą: kawalerki w Warszawie i kawalerki we Wrocławiu.
Co szacunek brutto pomija
- Wykończenie i wyposażenie – mieszkanie od dewelopera kupujesz w stanie deweloperskim; koszt dodajesz do ceny. Ile to wynosi przy mieszkaniu na wynajem: wykończenie mieszkania na wynajem.
- Czas do oddania – mieszkanie z oddaniem w 2027 r. przez ten czas nie przynosi czynszu.
- Pustostany, czynsz administracyjny, naprawy, zarządzanie – zwykle obniżają wynik o 1–2 punkty procentowe. Koszty zarządcy: zarządzanie najmem – koszt.
- Podatek – ryczałt 8,5% przychodu do 100 000 zł rocznie i 12,5% od nadwyżki: podatek od najmu mieszkania; nierezydent rozlicza najem także w Polsce: podatek od najmu – nierezydent.
- Kredyt – rata może przewyższyć czynsz: mieszkanie na kredyt pod wynajem.
- Najem na doby ma osobne przepisy i rosnące ryzyko regulacyjne: najem krótkoterminowy – przepisy.
Własny rachunek dla konkretnego mieszkania – z wykończeniem, kredytem i podatkiem – zrobisz w kalkulatorze na stronie dla inwestorów.
Najczęstsze pytania
Gdzie lepiej kupić mieszkanie pod wynajem: w Warszawie czy we Wrocławiu?
W naszym wycinku (1–2 pokoje do 45 m² i do 1 mln zł) szacunkowa rentowność brutto wynosi ok. 5,9% w Warszawie i ok. 5,1% we Wrocławiu, ale wejście jest tańsze we Wrocławiu (mediana 590 tys. zł wobec 659 tys. zł). O wyniku bardziej niż miasto decydują dzielnica i cena za m² konkretnego mieszkania.
Która dzielnica Warszawy daje najwyższą rentowność najmu?
W prostym szacunku na średniej stawce NBP – Białołęka (ok. 7,0% brutto), dalej Targówek i Ursus (ok. 6,2–6,3%). Stawka NBP jest jednak średnia dla całego miasta, więc dla peryferii szacunek bywa zawyżony, a dla centrum – zaniżony.
Ile kosztuje mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu?
Mediana ceny mieszkania 1–2-pokojowego do 45 m² w naszej ofercie to 590 394 zł; najtańsze oferty zaczynają się od ok. 379 tys. zł na Fabrycznej. Stan na październik 2026.
Skąd pochodzą stawki najmu w tym zestawieniu?
Z kwartalnej „Informacji o cenach mieszkań” NBP za I kw. 2026 r.: 85,1 zł/m² w Warszawie i 67,5 zł/m² w grupie sześciu miast z Wrocławiem. NBP nie publikuje stawek dla dzielnic.
Czy rentowność z tabeli jest gwarantowana?
Nie. To szacunek porównawczy na średnich danych: nie uwzględnia wykończenia, pustostanów, kosztów ani podatku. Rzeczywisty czynsz zależy od konkretnego mieszkania i rynku w chwili wynajmu.
Podsumowanie
Na tym samym wycinku oferty Warszawa daje wyższy szacunek brutto (ok. 5,9%) dzięki wyższym czynszom, a Wrocław – niższy próg wejścia (mediana ok. 590 tys. zł) i mniejsze różnice między dzielnicami. W obu miastach tańsza dzielnica oznacza wyższy szacunek, a centrum – łatwiejszy najem i płynność. Zanim wybierzesz, policz konkretne mieszkanie z wykończeniem, czasem do oddania i podatkiem.
Chcesz porównać kilka mieszkań pod wynajem w Warszawie i we Wrocławiu? Zobacz stronę dla inwestorów albo umów bezpłatną konsultację i dobór ofert. Najczęściej nie płacisz nam prowizji, bo nasze wynagrodzenie zwykle płaci deweloper.
Szacunki mają charakter orientacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej ani obietnicy dochodu. Ceny – stan na październik 2026, stawki najmu NBP – I kw. 2026 r.
Czytaj także:
- Ranking dzielnic Warszawy – ceny nowych mieszkań
- Ranking dzielnic Wrocławia – ceny nowych mieszkań
- Kilka mieszkań w jednej inwestycji – rabat, harmonogram, kredyt
- Mieszkanie jako inwestycja 2026
Źródła
- NBP – Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2026 r. (stawki najmu).
- Dane o ofercie: katalog inwestycji TM Invest, stan na październik 2026 – wolne mieszkania od deweloperów, ceny ofertowe z VAT; wycinek „pod wynajem”: 1–2 pokoje, do 45 m², do 1 mln zł, dom oddany lub oddanie do 2027 r.





















